Autor: Administrator - 14.02.2018

Projekt Szkółki Wędkarskiej polegał na ogłoszeniu konkursu plastycznego na rzecz społeczności uczniowskiej szkół w Zaleszanach, Skowierzynie oraz Zbydniowie. Konkurs ten miał na celu przygotowanie przez uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej oraz II-III gimnazjum, rysunków w formacie a4 lub a3, kolorowych, o charakterze propagującym zachowywanie czystości nad wodą. W ramach konkursu zebrano ponad 20 prac rysunkowych. Konkurs rozstrzygnęła komisja, która przyznała 4 nagrody dla laureatów.   
Rysunki zostały zeskanowane i wykonano z  nich tabliczki oznaczeniowe, które uczestnicy projektu umieścili na specjalnych palikach lub za pomocą sznurka na drzewach nad brzegami Starorzecza Sanu w Skowierzynie, Zbydniowie oraz Motyczu Szlacheckim – Gmina Zaleszany. Podczas oznaczania terenu młodzież posprzątała brzegi akwenów. Zebrano kilkanaście worków śmieci, co świadczy o zasadności podejmowanych działań (niestety nad wodami nie jest czysto…). Realizatorzy projektu mają głęboką nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu wzrosło oddziaływanie profilaktyczne na mieszkańców na rzecz utrzymywania czystości nad brzegami akwenów wodnych. Oznaczenia brzegów dokonali opiekunowie – członkowie Koła PZW Zaleszany: Robert Korga, Dariusz Rzucidło i Konrad Kasprzycki wraz z młodymi członkami Szkółki Wędkarskiej. Po zakończeniu akcji oznaczania odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

            „Projekt ten kosztował niewiele ponad 1 tyś. PLN. Dofinansowania udzieliła nam Fundacja Fundusz Lokalny SMK. Ponadto nasze Koło PZW również wsparło finansowo jego realizację. Choć to niskobudżetowe działanie, to jednak jego oddźwięk społeczny może być niewspółmiernie duży. Ktoś, kto zobaczy nasz pomysł na tabliczkę zachęcającą do szacunku przyrody i zachowywania czystości nad wodą opartej na podstawie rysunku dziecka może dobitnej zrozumieć, że nie warto zaśmiecać okolicy. Starania dzieci i młodzieży o zachowanie czystości środowiska naturalnego w pobliżu zbiorników wodnych na których łowią ryby jest pozytywną prognozą na ogólną zmianę społeczną mentalności mieszkańców w kierunku daleko idącego szacunku do wodnych zasobów naturalnych. Z pewnością dla każdego jest istotne by czysto było nad wodami bo wszak czysta woda zawsze uśmiechu doda!”
Robert Korga– lider Szkółki Wędkarskiej i opiekun projektu.

Projekty tabliczek opracowane przez naszych podopiecznych dostępne tutaj: "Czysta woda - uśmiechu doda".