Autor: Administrator - 26.04.2017

W ramach trwającego Roku Rzeki Wisły w sobotę 8 kwietnia odbyła się akcja sprzątania Wideł Wisły i Sanu. Tego dnia do akcji oprócz Ochotniczych Straży Pożarnych i wodniaków dołączyli również członkowie kół wędkarskich i pracownicy Zarządu Okręgu PZW w Tarnobrzegu. Nasze koło reprezentowała 8 osobowa grupa, która wspólnie z kolegami z koła nr 15 Gorzyce
i kol. Darkiem -zebrała sporą górę śmieci. 
Inicjatywa jest kontynuacją rozpoczętego w 2016 roku projektu pn. „Wisła jakiej nie znamy”, realizowanego przez Uczniowski Klub Sportowy w Zbydniowie, w ramach którego m.in. zorganizowano spływ kilkunastu łodzi rzeką Wisłą na odcinku Sandomierz-Warszawa, połączonego z obchodami upamiętnienia Powstania Warszawskiego.
Spotkanie inicjujące działania odbyło się 15 marca 2017 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaleszanach, która jest jednym z wiodących partnerów przedsięwzięcia. Ponadto udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele samorządów gmin Zaleszany, Baranów Sandomierski oraz Radomyśl nad Sanem, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Stalowej Woli, Zawierzbia (gmina Samborzec), Polskiego Związku Wędkarskiego – Koło nr 19 w Zaleszanach, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji Wodnej w Kielcach, Ratownictwa Wodnego w Sandomierzu, Gościńca Koćmierzów. Głównym celem spotkania było ustalenie zakresu najbliższych działań związanych z obchodami Roku Rzeki Wisły w tym: sprzątanie wideł Wisły i Sanu oraz organizacja tegorocznego spływu rzeką Wisłą do Warszawy. 

Poniżej treść podziękowań jakie złożył Pan Stanisław Baśka Prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK:

"W imieniu Fundacji Fundusz Lokalny SMK pragnę podziękować za udział w akcji sprzątania Wisły i Sanu, która z inicjatywy naszej Fundacji odbyła się w dniu 8 kwietnia br.  Dzięki aprobacie dla naszej akcji udało się zaangażować wiele osób i instytucji. Dla przypomnienia: w akcji wzięło udział blisko 150 osób, które od Baranowa Sandomierskiego aż do ujścia Sanu (Wisła) i dalej do Stalowej Woli (San) w ciągu 5 godzin posprzątało ok. 150 km brzegów obu rzek. Uzbierało się blisko 500 worków (około 10 ton śmieci). Ze względu na brak informacji adresowych bezpośrednich uczestników akcji bardzo proszę w naszym imieniu przekazać te podziękowania również dla osób i instytucji, które odbyło się w ramach zadania koordynowanego przez Państwa instytucję. Akcja sprzątania Wisły i Sanu była dla nas symbolicznym otwarciem sezonu wodniackiego oraz rozpoczęciem organizowania partnerstwa pn. „Pod wspólną banderą”. Informacja o kolejnych działaniach oraz deklaracja uczestnictwa w partnerstwie znajduje się na naszym portalu: www.fundacjasmk.pl.
Zapraszam do dalszego uczestnictwa we wspólnych, wiślanych działaniach. Aktualnie szukamy wspólnej nazwy dla partnerstwa oraz koordynatora lipcowego spływu wiślanego do Warszawy, zaś w ramach Ośrodka Działaj Lokalnie można uzyskać dotację w kwocie do 5.000,00 zł. na działania wiślane".


Krótka galeria zdjęć z akcji poniżej: